Notes from WAC Championships


 

 

May 11, 2012

Recap |  Complete Results |  Photo Gallery 

Superlatives
WAC Female High Point Scorer: Chelsea Hayes (37.5 points)
WAC Female Track Athlete of the Year: Chelsea Hayes
WAC Male Track Athlete of the Year: Dennis Richardson

Chelsea Hayes set the WAC Championship record in the 100m dash with a time of 11.15.

Chelsea Hayes became the first WAC athlete since 2000-01 to repeat as the outdoor high point scorer. The last athlete to repeat as the high point scorer was Rice’s Keitha Moseley.

 

WAC Champions

Aldresha Bailey (4x400m relay)

Dominique Crosby (4x400m relay)

Diamond Every (4x400m relay)

Kim Francis (100m Hurdles)

John Franklin (4x100m relay)

Trey Hadnot (4x100m relay)

Stacia Hanneman (4x100m relay)

Stacia Hanneman (4x400m relay)

Chelsea Hayes (100m)

Chelsea Hayes (200m)

Chelsea Hayes (Long Jump)

Chelsea Hayes (4x100m relay)

Kendall Hayes (4x100m relay)

Dennis Richardson (100m)

Dennis Richardson (200m)

Dennis Richardson (4x100m relay)

Kimberly Smith (4x100m relay)

Victoria Wade (4x100m relay)

 

All-WAC First Team

Aldresha Bailey (4x400m relay)

Joshua Cox (Javelin)

Dominique Crosby (4x400m relay)

Jeremy Devers (4x400m relay)

Diamond Every (4x400m relay)

Kim Francis (100m Hurdles)

John Franklin (4x100m relay)

Alwayne Green (800m)

Trey Hadnot (200m)

Trey Hadnot (4x100m relay)

Trey Hadnot (4x400m relay)

Stacia Hanneman (4x100m relay)

Stacia Hanneman (4x400m relay)

Chelsea Hayes (100m)

Chelsea Hayes (200m)

Chelsea Hayes (Long Jump)

Chelsea Hayes (4x100m relay)

Kendall Hayes (110m hurdles)

Kendall Hayes (4x100m relay)

Gilbert Julien (4x400m relay)

Yusuf Muhammad (400m Hurdles)

Yusuf Muhammad (4x400m relay)

Dennis Richardson (100m)

Dennis Richardson (200m)

Dennis Richardson (4x100m relay)

Kimberly Smith (100m)

Kimberly Smith (4x100m relay)

Micara Vassell (Discus)

Kimberly Wade (100m)

Victoria Wade (4x100m relay)

 

All-WAC Second Team

Sabrittany Angelle (Shot Put)

Anthony Bushay (Long Jump)

Anthony Bushay (Triple Jump)

Dominique Crosby (400m)

Jeremy Devers (400m Hurdles)

Diamond Every (400m)

Kim Francis (200m)

Kenyattia Hackworth (Long Jump)

Trey Hadnot (100m)

Chelsea Hayes (Triple Jump)

Deven Henderson (Long Jump)

Taneka Henderson (400m)

Taneka Henderson (400m Hurdles)

Gilbert Julien (400m)

Tia Mitchell (Long Jump)

Kimberly Smith (200m)

Victoria Wade (200m)